Fotografia i design

pocztówki, znaczki, banery, kubki, podkładki pod mysz, strony do kolorowania i różne przedmioty ze świata foto z arytmetyki obrazów i sztuki cyfrowej.

fotografikdesign 23.04.2021

Czym jest głębia ostrości?

Głębia ostrości jest jednym z najczęściej przywoływanych pojęć w świecie fotografii - ale czym dokładnie jest??

Czym jest głębia ostrości?

Głębia ostrości odnosi się do odległości między najbliższym i najdalszym obiektem Na zdjęciu, które wykonujesz.
Na przykład, jeśli zrobię zdjęcie mojego podwórka pod niskim kątem, a najbliższym obiektem w kadrze jest źdźbło trawy, a najdalej oddalonym obiektem, jaki możemy zobaczyć w kadrze, jest drzewo oddalone na sąsiednim podwórku, Głębia ostrości odnosi się do przestrzeni między tym blisko źdźbłem trawy a tym daleko oddalonym drzewem.
Najlepszym sposobem kontrolowania głębi ostrości jest dostosowanie ustawień przysłony w aparacie.

Jak dostosować głębię ostrości

Bez przetwarzania końcowego kamera może zachować ostrość tylko jednego obiektu lub punktu na danym zdjęciu. Jednak, jak można sobie wyobrazić, kiedy jeden obiekt na pierwszym planie jest Ostro Ostro ustawiony w porównaniu do bardziej rozmytego, mniej dostrzegalnego obiektu w tle, przejście z ostrego do rozmytego jest na ogół stopniowe, staje się bardziej rozmyte, gdy poruszasz się dalej między punktami A i B w kompozycji.

Jeśli chcesz wprowadzić zmiany i dostosować wygląd oraz stopniowy wzrost rozmycia w tworzonym obrazie, musisz w tym celu dostosować ustawienia przysłony.

Podstawową zasadą jest to, że duży otwór przysłony (co oznacza mniejszy numer f-stop w ustawieniu aparatu) wytwarza płytszą głębię ostrości. Z drugiej strony mniejszy otwór przysłony (co oznacza większy numer f-stop w ustawieniu aparatu) pomoże Ci zrobić zdjęcie z dużą głębią ostrości. Dokonując korekty tych ustawień, będziesz mógł wyraźnie zobaczyć głębię ostrości i odpowiadające jej rozmycie między obiektami pierwszego planu i tła zmieniającymi się na twoich oczach.